Off-label
Toon SmPC tekstSympathicomimeticum met voornamelijk α1-effect; toegediend in het oog veroorzaakt het vasoconstrictie en mydriasis. Er treedt geen verhoging van de intra-oculaire druk en geen accommodatieverlies op. Het mydriatisch effect zou bij concentraties boven 2,5% niet merkbaar toenemen.
Geen informatie
Uveitis |
---|
|
Mydriasis |
---|
|
Oogdr. (hydrochloride) 25 mg/ml (2,5%) ; 50 mg/ml (5%) ; 100 mg/ml (10%). Bevat natriumpyrosulfiet.
Er zijn geen gegevens bekend over doseeraanpassing bij nierfunctiestoornissen.
PARASYMPATHICOLYTICA | ||
---|---|---|
S01FA01 | ||
Cyclogyl, Cyclopentolaat Minims
|
S01FA04 | |
S01FA05 | ||
Minims tropicamide
|
S01FA06 |
De concentratie 10% (en bij zuigelingen al bij concentraties van 2,5%) kunnen systemische effecten veroorzaken zoals hevige hoofdpijn, hartkloppingen, ernstige hypertensie, subarachnoïdale bloeding en soms fataal myocardinfarct (vooral bij een bestaande cardiovasculaire aandoening)
Zelden (< 0,01%): allergische conjunctivitis. Verder zijn gemeld: conjunctivale hyperemie, tranenvloed, pijn en brandend gevoel in het oog, wazig zicht, fotofobie, gesloten-kamerhoekglaucoom. Hoofdpijn, subarachnoïdale bloeding. Hartkloppingen, tachycardie, extrasystolen, aritmie, hoge bloeddruk, spasme van de coronaire arteriën, myocardinfarct. Overgevoeligheidsreactie door sulfiet in de minims (vooral bij asthma bronchiale).
Meld bijwerkingen bij kinderen altijd bij Lareb
Nauwe-kamerhoekglaucoom. Ernstige hyperthyroïdie. Rhinitis sicca.
Bij zuigelingen de noodzaak afwegen tegen de risico's.
Cave ernstige systemische bijwerkingen: hypertensie, subarachnoidale bloeding, aritmieen, myocardinfarct. Traanbuis dichtdrukken om systemische effecten te minimaliseren.
Tijdens een ROP screening kan zowel tachycardie als bradycardie optreden. Vanwege de kwetsbaarheid en complexe problematiek bij te vroeg geboren kinderen, dient men hierop bedacht te zijn.
Voorzichtigheid is geboden bij: lang bestaande insuline-afhankelijke diabetes mellitus, alcoholische neuropathie, cardiovasculaire aandoeningen, en bij ouderen. . Gebruik van de sterkte 10% kan vertroebeling van het hoornvlies geven indien het wordt toegepast op beschadigd hoornvlies. Monofree en Minims bevatten geen conserveermiddel en zijn bestemd voor eenmalig gebruik. Door tijdens en direct na toediening de traanbuis 1–3 min dicht te drukken wordt voorkomen dat de oogdruppel afvloeit naar de neus- of keelholte; hierdoor is er minder kans op systemische reacties.
Relevant: bij combinatie van systemisch fenylefrine met een MAO-remmer of moclobemide kan sterke stijging van de bloeddruk optreden, als gevolg van vrijzetting van extra grote hoeveelheden noradrenaline uit de zenuwuiteinden door fenylefrine. Noradrenaline is in extra grote hoeveelheden aanwezig in de zenuwuiteinden, omdat de MAO-remmer de afbraak van noradrenaline remt.
Niet beoordeeld: in theorie kan ook bij combinatie van oculair of nasaal toegediend fenylefrine met een MAO-remmer of moclobemide sterke stijging van de bloeddruk optreden.